Дослідники з Вашингтонського державного університету (WSU) в США успішно розробили робота-бджолу, яка може літати так само як справжня бджола, що стало значним досягненням в робототехніці.

Робот під назвою Bee++ має чотири крила, кожне з яких оснащене незалежними легкими приводами, що можуть керувати крилами незалежно. Така конструкція дозволяє робототехнічній бджолі імітувати шість ступенів свободи руху природних літаючих комах.

Робот-бджола важить 95 мг, що набагато більше, ніж природні бджоли, які важать близько 10 мг, але може використовуватися для виконання таких завдань, як штучне запилення в районах, де природних запилювачів не вистачає, або навіть для допомоги в пошуково-рятувальних операціях в обмеженому просторі.

Дослідницьку роботу очолив Нестор О. Перес-Аранчібія, доцент Школи механіки та інженерії матеріалів Університету штату Вашингтон, який працює над створенням штучних комах протягом останніх трьох десятиліть.

Його попередня робота була зосереджена на розробці роботизованої бджоли з двома крилами, але вона мала лише обмежену мобільність. У 2019 році його дослідницька група здійснила прорив, сконструювавши чотирикрилого робота, який був достатньо легким, щоб злетіти в повітря. Однак навіть для того, щоб самостійно злетіти і приземлитися, контролери мали діяти так само як мозок комахи.

Щоб досягти певних маневрів, дослідники розробили специфічні схеми помахів передніми крилами в порівнянні з задніми для танцювального польоту і правими крилами в порівнянні з лівими для забезпечення крену. Різниця в махах створює крутний момент, який дозволяє Bee++ обертатися навколо своїх основних горизонтальних осей.

Дослідники також змогли імітувати складний рух рискання в польоті, що дозволяє робототехнічній бджолі зберігати стабільність і фокусуватися на певних точках під час польоту. Щоб досягти такого контролю, дослідники реалізували конструкцію, в якій крила махають під кутом, імітуючи рух, що спостерігається у природних крилах комах. Така адаптація дозволяє роботові контролювати повороти, що покращує його маневреність.

Дослідники також збільшили частоту помахів крил зі 100 до 160 разів на секунду, створюючи необхідну підйомну силу та маневреність для стабільного польоту. Наразі час автономного польоту Bee++ становить лише п’ять хвилин. Тому він потребує постійного підключення до джерела живлення.

Джерело

Від tatuanaru