Данські інженери за підтримки ЄС створили робота-павука, який може лазити по вітряках і лагодити їх у разі несправності. Пристрій самостійно проводить діагностику і визначає, який саме ремонт необхідний.

Всі інструменти для ремонту робот носить у себе на спині. Найчастіше в хід йдуть пристосування для шліфування і очищення лопатей, а також фарба для забивання тріщин.

Робот переміщається по вітряку за допомогою спеціальних заздалегідь натягнутих тросів. Пристрій на них повинен «посадити» оператор. Далі участь оператора не потрібна (проте він у будь-який час може простежити за процесом через камери, вбудовані у робота).

На думку розробників, робот зможе значно здешевити обслуговування вітряків, а також скоротити час на ремонтні роботи. Зазвичай ці роботи виконують спеціально навчені альпіністи, підготовка яких до «сходження» може зайняти до декількох тижнів, а послуги дорого обходяться і сильно залежать від погодних умов.

Данія — один з лідерів Євросоюзу з розвитку вітряної електроенергетики (у 2020 році вітряна і сонячна енергія разом склали більше 50% отриманої електроенергії в країні). Тому в Данії приділяють особливу увагу обслуговуванню вітряків та їх утилізації після закінчення терміну служби.

Джерело

От tatuanaru