Пристрій, що дозволяє «бачити» за допомогою звуків, розробили дослідники з Технологічного університету Сіднея. Розумні окуляри перетворять візуальну інформацію в окремі звукові символи. Ці «акустичні дотики» допомагають незрячим або слабозорим людям орієнтуватися в просторі.

Ідея запозичена вченими у кажанів. Ці тварини використовують ультразвукову радіолокацію для орієнтації в просторі та пошуку здобичі. Інженери імітували той же принцип при створенні розумних окулярів FAD.

Прилад складається з окуляр доповненої реальності й телефону на базі Android. Додаток отримував дані від окулярів, відстежував рухи голови та генерував аудіо. У сукупності це дозволило FAD перетворювати об’єкти в окремі звукові значки, коли вони потрапляли в поле зору пристрою.

«Технологія акустичного дотику озвучує об’єкти, створюючи унікальні звукові вистави, коли вони потрапляють в поле зору пристрою. Наприклад, шелест листя може означати рослину, а дзижчання — мобільний телефон», – пояснив співавтор дослідження Чин-Тенг Лінь.

Розробники протестували свої окуляри на 14 дорослих учасниках. У половини з них були проблеми із зором, друга половина — зрячі люди з зав’язаними очима, які виступали в ролі контрольної групи.

Дослідження проходило у два етапи. На першому — учасники сиділи та використовували FAD для сканування й ультразвукової обробки предметів, що стояли на столі. На другому етапі учасники переміщалися по захаращеній кімнаті та шукали потрібні предмети.

Експеримент показав, що FAD значно поліпшив здатність незрячих людей розпізнавати об’єкти та дотягуватися до них без особливих зусиль. Після деяких доробок технологія «акустичного дотику» може стати невіддільною частиною допоміжних технологій для людей з обмеженими можливостями, вважають дослідники.

Джерело

Від tatuanaru